CSEPELIEK ÚJSÁGA

Hírek, tudósítások, tények, vélemények

Népirtás kezdődött 70 éve Magyarországon

2014. április 16. 09:17 - csú

Holocauszt-2_1.PNGAz Országgyűlés 2000. évi döntése értelmében 2001 óta minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása. A magyar népirtás hetvenedik évfordulóján 2014-ben holokauszt-emlékévet rendeznek Magyarországon.

Holokauszt-2_1.PNGAz 1941-es népszámlálás alapján - a revíziós lépések után megnövekedett területű országban - 725 ezer magyar zsidó élt. Kétharmaduk meghalt  a tudatos népirtás miatt és a munkaszolgálat során . A vidéki zsidóság gyakorlatilag teljesen megsemmisült, a Budapesten élők közül mintegy százezren menekültek meg.

A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes és Pokorni Zoltán (Fidesz-KDNP), a XII. kerület polgármestere, az emléknap kezdeményezője elhelyezi az emlékezés köveit és mécsest gyújt ma Budapesten, a Cipők a Duna-parton emlékműnél.

A Mazsihisz rendkívüli közgyűlése korábban úgy döntött, hogy a Szabadság téri megszállási emlékmű, a józsefvárosi Sorsok Háza és Szakály Sándor Veritas-főigazgató „idegenrendészeti eljárásról” szóló nyilatkozata elleni tiltakozásul a szervezet távol marad az emlékév kormányzati rendezvényeitől.

– Az elmúlt napokban a „nyitott zsinagóga” program keretében iskolai osztályokat hívtunk meg, hogy minél több diák megismerje a zsidó vallást és kultúrát. A pészahra vonatkozó előírások miatt azonban április 16-ra nem tudtunk központi megemlékezést szervezni – közölte Heisler András, a Mazsihisz elnöke.

Heisler ezúttal is hangsúlyozta: a közgyűlés döntéséből nem következik, hogy a Mazsihisz megszakította volna a kapcsolatot a kormánnyal. Példaként elmondta, hogy március 19-én, a német megszállás évfordulóján kormánypárti politikusok is részt vettek a Mazsihisz által szervezett megemlékezésen a Dohány utcai zsinagógánál.

Árpilis 24-én a Magyar Tudományos Akadémián történészkonferenciát tartanak, ahol az előzetes tervek szerint – Pálinkás József, az MTA elnöke mellett – a fideszes Lázár János is köszöntőt mond. Bár a konferencia az emlékévhez kapcsolódik, az eseményt Heisler András nem tekinti kormányzati rendezvénynek. Így annak sem látja akadályát, hogy a Mazsihisz elnökeként ő is beszédet mondjon.

Kordonbontó tüntetések kíséretében javában tart az építkezés a Szabadság téren, de a megszállási emlékművel kapcsolatban még mindig nem tárgyalt egymással a Mazsihisz és a kormány. Heisler András emlékeztetett rá, hogy a Mazsihisz vezetőinek írt levelében Orbán Viktor miniszterelnök azt ígérte, a vitatott kérdésekről a húsvéti ünnepek után folytatódik a párbeszéd. A Mazsihisz elnöke „jogkö vető állampolgárként” arra számít, hogy így is lesz. Mindenesetre – tette hozzá – a Szabadság téren elindított építkezés sok illúzióval nem kecsegtet bennünket. (MTI-NOL.HU) A mai megemlékezésekről szóló hírek, tudósatások, vélemények ITT

Holocaust-emlék_3.PNG

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csepeliek.blog.hu/api/trackback/id/tr406042783

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása