A napra pontosan négy éve elhunyt Kolonics György (+40) emléke nem halványul az idő múlásával sem. Tisztelői, barátai létrehozták a kétszeres olimpiai bajnok kenus nevét viselő alapítványt, iskolát, futamot, díjat, érdemérmet neveztek el róla, emlékkiállítással járják az országot. A hagyományos fáklyás emlékevezést - mint ma is - mindig halála napjára, július 15-re időzítik.
„Idén visszatérünk Csepelre, ott emlékezünk. Tavaly éppen erre a napra esett a világbajnoki válogató, ezért a verseny színhelyén, Szolnokon tartottuk az evezést” – említette a pekingi olimpiai felkészülés hajrájában edzésen életét vesztő Kolonics párosbeli világbajnok társa, Kozmann György (34), aki a tragédiát követően könyvet is írt barátjáról.
Az ötkarikás játékok kétszeres bronzérmese azzal is tisztelegni kívánt Koló emléke előtt, hogy hosszabb kihagyás után visszatért a társak közé, s megcélozta a londoni olimpiai szereplést. Nem járt sikerrel.
„Sajnálom, hogy nem sikerült kiharcolnom a csapattagságot. De ennél sokkal jobban bánt, hogy az olimpiai eskütételnél a nagy bajnokok bemutatásánál Koló kimaradt a sorból. Ez nem volt szép a szervezők részéről – jegyezte meg keserűen Kozmann, aki már a végleges búcsúra készül, leteszi a kenulapátot. – Még szerencse, hogy sokan mások megőrizték az emlékét.”
Az alapítvány által szervezett emlékkiállítás valóban sokat segít, hiszen a nyitva tartás egy hónapja alatt mintegy tízezren látogatják meg. A tárlat legközelebb Szentendrén lesz látható. Hiába a nagy érdeklődés, Angyal Zoltánnak (59), a kuratórium elnökének akad hiányérzete.
„Az alapítvány által kitűzött célokat döntő többségben megvalósítottuk. Viszont szerettünk volna egy szobrot is állítani Koló tiszteletére, de ez még nem jött össze, pedig a tavalyi szegedi világbajnokság vagy az idei londoni olimpia is aktualitást adott volna – mondta Angyal Zoltán, a válogatott korábbi szövetségi kapitánya. – A tervek már elkészültek, de a kivitelezéshez szükséges 5-6 millió forintot még nem tudtuk előteremteni. Most azt tervezzük, hogy jövőre gyűjtést rendezünk, s halálának ötödik évfordulóján leleplezzük az alkotást.”
M. I.
Eredetiben: BLIKK