CSEPELIEK ÚJSÁGA

Hírek, tudósítások, tények, vélemények

Inflációs magyar rekord : az élelmiszerárak 7,1 százalékkal emelkedtek egy év alatt

2012. december 11. 10:48 - csú

Megszorítás-1_3.PNGA fogyasztói árak novemberben 5,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet és 0,1 százalékkal csökkentek az egy hónappal korábbihoz képest. A nyugdíjas fogyasztói kosárra számított 12 havi áremelkedés 5,5 százalék volt, egy hónap alatt 0,1 százalékkal emelkedett.   - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 7,1 százalékkal emelkedtek az októberi 7,6 százalékos emelkedést követőenA palackos gáz 11,8 százalékkal, a vezetékes gáz 4,2 százalékkal drágult. A szemétszállítás ára 8,1 százalékkal, a csatornadíj 5,2 százalékkal, a vízdíj 5,0 százalékkal emelkedett. A ruházkodási cikkek 1,5 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel korábban. A legkisebb áremelkedést Görögországban (0,9 százalék) és Svédországban (1,2 százalék), a legnagyobbat Magyarországon (6,0 százalék)mérték.

Az idén az első tizenegy hónapban átlagosan 5,7 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában. Az adatok tanúsága szerint tovább gyorsult az infláció fékeződése: a múlt hónapban 0,8 százalékponttal 6,0-ról 5,2 százalékra mérséklődött az áremelkedés üteme, míg októberben 0,6 százalékponttal lassult az infláció a szeptemberi 6,6 százalékról. Londoni elemzők számítottak a fogyasztói árak emelkedésének további lassulására, legfeljebb 5,6 százalékos vagy az alatti tizenkét havi inflációt vártak novemberre. A maginfláció szezonálisan kiigazított mértéke 5,1 százalék volt éves összevetésben, ugyanannyi, mint októberben, a havi mutató viszont 0,3 százalékra nőtt az októberi 0,1 százalékról.

A nyugdíjas fogyasztói kosárra számított 12 havi áremelkedés 5,5 százalék volt, egy hónap alatt 0,1 százalékkal emelkedett.

A KSH számításai szerint az adóváltozások 2,0 százalékponttal növelték a fogyasztói árakat, azok kiszűrésével 3,2 százalékos volt az éves infláció.

Az üzemanyagok az áráuk 4,8 százalékos havi csökkenése  ellenére 1,7 százalékkal még így is drágábbak voltak, mint tavaly novemberben. A havi csökkenésen belül 0,7 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak. A sertészsiradék 3,2, a sajt 2,7, a szalámi, szárazkolbász, sonka 2,6, a tojás 1,4 százalékkal drágult egyetlen hónap alatt. A szeszes italok és dohánytermékek 0,8 százalékos áremelkedését döntően a dohányárúk 1,4 százalékos havi drágulása okozta. A szolgáltatások az átlagnak megfelelően 0,1 százalékkal olcsóbbak lettek a múlt hónapban, míg a tartós fogyasztási cikkek ára 0,2 százalékkal csökkent.

Tavaly novemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 7,1 százalékkal emelkedtek az októberi 7,6 százalékos emelkedést követően. Ezen belül jelentősen nőtt a tojás (34,0 százalék), a sertészsiradék (16,4 százalék), a sertéshús (13,5 százalék), az idényáras élelmiszerek (12,9 százalék), a liszt (12,6 százalék), a szalámi, szárazkolbász, sonka (11,3 százalék) és a csokoládé, kakaó (9,9 százalék) ára. Az átlagosnál jóval nagyobb mértékben, 27,9 százalékkal emelkedett a dohányáruk ára, míg a szeszes italok 5,7 százalékkal drágultak.

A háztartási energia átlag alatti, 4,6 százalékos áremelkedésén belül a palackos gáz 11,8 százalékkal, a vezetékes gáz 4,2 százalékkal drágult. A szolgáltatások 4,3 százalékos áremelkedésén belül a szemétszállítás 8,1 százalékkal, a csatornadíj 5,2 százalékkal, a vízdíj 5,0 százalékkal drágult. A ruházkodási cikkek 1,5 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel korábban. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2011. novemberhez képest, ezen belül a számítógépek, fényképezőgépek 7,6 százalékkal olcsóbbak lettek, a használt személygépkocsik ára 11,4 százalékkal, az újaké viszont csak 0,6 százalékkal csökkent. (KSH-MTI)

Az EU 27 tagországában októberben, amikor Magyarországon 6,0 százalékos volt az infláció, a fogyasztói árak átlagosan 2,6 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A legkisebb áremelkedést Görögországban (0,9 százalék) és Svédországban (1,2 százalék), a legnagyobbat Magyarországon (6,0 százalék), valamint Romániában (5,0 százalék) mérték.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csepeliek.blog.hu/api/trackback/id/tr474959504

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása