A Jedlik gimi késlekedő, dráguló átépítése közben Csepel leépülése felgyorsulva folytatódik - Komoly feszültségek törtek a felszínre a kerületben - Borbély és Németh hatalmi harca rányomta bélyegét a helyi közéletre
Jelentős közéleti, politikai mozgások voltak Csepelen 2022-ben. Harmadszor vesztett képviselő választást Németh Szilárd, feloszlatták a helyi Fidesz alapszervezetet, kettészakadt a képviselő-testület Fidesz-frakciója, folytatódott a Németh-Borbély féle hatalmi harc, erősödni látszik a helyi vezetés Főváros ellenessége. A polgármester politika háttér nélkül maradt, együttműködési készség hiányában, polgármesteri „kormányzásra” készül.
Az ellenzék változatlanul megosztott Csepelen is, bár érzékelhető a szándék a későbbi, valószínűleg szűkebb összefogásra. Az ország gazdasági válsága miatti kormányzati megszorítások komoly feszültségeket hoztak felszínre Csepelen is, további helyi szigorítások szükségessége miatt hatásukat leginkább jövőre érzékelhetjük.
Mindezt társadalmi megmozdulások
kisérték, egyelőre a helyi pedagógus társadalom részéről, amelyeket a csepeliek többsége is támogatott.
A fontosabb történések felidézésével és rövid elemzésükkel szeretnénk segíteni olvasóinkat az idei év értékelésében.
Az év első számú politikai eseménye az országban és Csepelen is az április 3-i országgyűlési képviselő választás, illetve az országos népszavazás volt. Az országgyűlési képviselő választásokat, az ellenzéki összefogás ellenére is, ismét kétharmaddal nyerte a Fidesz. Csepelen viszont a pártlistán is az ellenzék győzött, míg egyéniben harmadszorra is vesztett Németh Szilárd a kormánypárt helyi jelöltje az ellenzék közös jelöltjével, Szabó Szabolccsal szemben annak ellenére, hogy több szavazatot kapott, mint 2018-ban. Blogunk április 6-i oldalán részletesebben értékelte a választási tapasztalatokat.
Két mondat akkori véleményünkből:
„Szabó győzelmeinek területi eloszlása azt mutatja, hogy gyakorlatilag teljes egészében elnyerte a Királyerdőben élők támogatását, ahol Németh még saját lakókörnyezetében is vesztett. Az Erdősor utcai és a Katona József utcai régi CSM-es lakótelep is Szabóé lett. Pedig az előbbi lakótelepen óriási kampányt folytatott Borbély Lénárd polgármester és csapata is: a volt Görgei iskola lebontása, a park megépítése rendszeres kampánytémája volt a Csepeli Hírmondónak, a csepel.hu-nak is.”.
Németh áprilisi veresége után Kedves Vezetője, OrbánViktor miniszterelnök már nem jelölte őt államtitkárnak. „Búcsúajándékként” megkapta a rezsibiztosi kormánybiztosi címet, amelynek súlya, a rezsiharc bukását követően, jelentősen csökkent. Németh viszont azóta is harcol, Orbán leghűbb pártkatonájaként, leginkább Borbély Lénárd polgármester ellen Csepel legfőbb vazallusa büszke címéért és saját, a KIMBA hollandi úti csarnokára épült „birodalma” bővítéséért.
**********
Borbély és Németh évek óta tartó hatalmi harca idén is rányomta bélyegét a csepeli közéletre, befolyásolta kettejük mozgását, hatással volt az önkormányzat idei stratégiájának alakulására. Borbély Lénárd a Kis-Duna part „megnyerése érdekében januárban közvéleménykutatást indított, hogy Németh ne szerezhesse meg a KIMBA csarnok melletti volt ifjúsági tábor területét. Lakossági fórumot tartott a területen, majd önállóan döntött az ifjúsági tábor fejlesztéséről. Németh január végén, a polgármester nélkül, lerakta a Jedlik Ányos Gimnázium új épületszárnyának alapkövét. Kölcsönösen távol maradtak egymás rendezvényeitől, elmaradtak a közös koszorúzások, ünnepségek. Kettejük kakasviadala a novemberi képviselő-testületi ülésen lett teljesen nyilvános, amikor a képviselő-testület Fidesz-frakciójának öt tagja nem szavazta meg a polgármester idei költségvetési módosítási javaslatát, a jövő évi adóemelést, valamint a tavaly 212,5 milliós veszteséget termelt Városgazda Zrt. kettéválasztását. Nem sokkal ezután került napvilágra: Németh kezdeményezésére a Fidesz vezetés feloszlatta a párt helyi alapszervezetét. Komoly csapást jelentett ez Borbélynak, aki most lényegében az általa nem kedvelt és ritkán alkalmazott együttműködésre lett kényszerítve saját frakciójával, de az ellenzékkel is. Egyelőre úgy tűnik, Borbély a könnyebbik utat választotta: évvégén több száz milliót fordított jutalmazásra, osztogatásra, mindent átad, felavat, megnyit, a különböző programokon szónokol, videosorozatot készíttetett havi összefoglalóként, hőstetteiről, a jövőről szónokol.
Küzdelmük azonban még nem dőlt el, mindketten a 2024-es választásokban bízhatnak: talán akkor sikerül végleg leszámolni a másikkal. A történet vége nem megjósolható, a Fidesz vezérkar ugyanis nem engedheti meg Csepel teljes „elvesztését”.
Lásd még:
**********
A választásokat követően, a mélyülő gazdasági válság és egyre növekvő infláció és az EU-s milliárdokért folytatott harc rákényszerítette a májusban megalakult új kormányt a választások előtti sok ezer milliárdos osztogatás felszámolására, gazdaságszigorító intézkedések meghozatalára. A kormány intézkedési csomagjai, az energiaárak növelése, egyes adótörvények módosítása, illetve az eddig el nem kezdett gazdasági fejlesztések halasztása gyakorlatilag elvágta a kerületi vezetés korábbi fejlesztési ígéretei megvalósításának útját, bár ezek egy része korábban is csak ígéret szintjén létezett. Csepel két vezetője ugyanis az elmúlt években, amikor a gazdasági gondokat eltakarták a felturbózott mutatók, sem tett meg mindent a kerület valós fejlesztése érdekében. Egymással folytatott hatalmi harcuk lekötötte energiájukat. Ahelyett, hogy nyíltan felemelték volna szavukat pl. a kormány igazgatási és pénzügyi koncentrációjával, az önkormányzatok ellehetetlenítésével kapcsolatos kormánydöntésekkel szemben, idén is asszisztáltak a döntésekhez, hallgattak. Borbély a legfontosabb ügyekben még egy közmeghallgatást sem mert összehívni. Így sajnos természetes volt, hogy a 2010-es, majd a későbbi, pl. 2019-es választási kampányban megfogalmazott Borbély-féle csepeli fejlesztési ígérgetések is áldozatul estek a kormányzati osztogatást követő idei megszorításoknak. Ezzel a távoli jövőbe „csúszott át”
* Csepel északi részére tervezett sok tízmilliárdos beruházás (Galvani híd, az északi területre tervezett hatalmas zöld park) megvalósítsa, amelyek tervezésére már milliárdokat költöttek;
* a csepeli HÉV fejlesztése, a Kálvin térig való bevezetése;
* a Gubacsi híd teljes felújítása, kétszer-két sávossá való átalakítása;
* a gerincút befejezése és a II. Rákóczi Ferenc út fejlesztése, az M0-s felhajtó megépítése;
* a hat éve elindult és időközben megkezdett, majd idén módosított több milliárdos csillagtelepi városrehabilitáció befejezése;
* a 2004 óta kerületi használatban lévő kerületi tüdőgondozó nyolc éve megígért teljes felújítása.
Ugyanakkor befejeződött a Katona József Általános Iskola felújítása, januárban bejelentették, hogy ~ 500 millióból edzőcsarnok épül az atlétikai stadion mellé a Csepel-szigeten, 47.000 négyzetméteren, a szennyvíztisztító felett kijelölt védelmi területen belül(!), amelynek megépítése már el is kezdődött.
A polgármester is rezsivédelmi intézkedésekre kényszerült, amelyeket, az érintett gazdasági vezetőkön kívül, még a képviselő-testülettel sem egyeztetett. https://csepeliek.blog.hu/2022/10/24/egy_het_csepeli_konzultacio_nincs_de_nemzetinek_csufolt_az_van_propaganda_masodallasban#more17960114
A csepeli ifjúsági tábor majd milliárdos fejlesztése viszont nem állt le. Borbély saját hatáskörben döntött, júliusban elindult a beruházás, s várhatóan jövő év végére fejeződik be. Folytatták a csepeli földutak szilárd burkolatúvá való átépítését, elindult a Táncsics Mihály utca felújítása. A fő, a városközpont leterheltségét csökkentő közlekedési utak (II. Rákóczi Ferenc út M0-sig való kiszélesítése, a volt Csepel Művek gyártelep un. elkerülő útjának felújítása) vonatkozásában 2022-ben sem tudott változást elérni, ami tovább rontotta a kerület közlekedési gondjait, illetve légszennyezettségének mértékét. Egyik hatásaként ebben az esztendőben sem változott, inkább növekedett Csepel elmaradottsága, és ezért csökkent vonzereje a főváros más kerületeihez képest. A pénzcentrum által közzétett felmérések szerint idén is átlag felett csökkent, a kerületi lakosság száma, illetve a lakást kereső ingatlanosok körében változatlanul népszerűtlen a kerület.
Ezen az egészségügyi intézményrendszer gépparkjának fejlesztése sem sokat segített, hiszen a személyi feltételek, az orvoshiány nem változott, sőt egyre többször maradtak/maradnak el szakorvosi rendelések az intézményrendszerben. Az önkormányzat egészségügyi fejlesztési tervei elfogadhatóak, azonban nincs semmilyen garancia a működéssel járó személyi és anyagi feltételek vonatkozásában, a kerületi szakrendelők központosítása pedig teljesen átírhatja az elképzeléseket.
A városfejlesztési témakörhöz, a kerületről kialakult képhez tartozik a parkolás lehetőségeinek fejlesztése is. Borbély Lénárd júniusban – felmérési feltétel kikötésével ugyan, de ‑ támogatta a Fővárosi Közgyűlésülésben a főváros kerületeiben, így Csepelen is a parkolási díj bevezetését, annak ellenére, hogy korábban azt mondta, hogy amig ő a polgármester, a csepeliek nem fognak parkolási díjat fizetni. A szeptemberi képviselő-testületi már arra tett javaslatot, hogy vizsgálják meg, hol, milyen feltételekkel lehetne bevezetni a kerületben a parkolási díjat. A testületi jóváhagyás óta nem történt semmi, közben a csepeli autósok változatlanul kritizálják a kerület frekventált helyein a parkolási gondokat.
Tovább rontotta a kerület helyzetét, hogy az utóbbi két évben csökkent az óvodákba felvehető gyereklétszám, azaz az óvodai férőhely, aminek „elsődleges oka…a képviselő-testület 2020. január 30-i döntése, amely a felszabadult óvodai férőhelyeket átcsoportosítva, három óvodában bölcsődei ellátást valósított meg, óvodai előkészítési igényre hivatkozva.” (https://csepeliek.blog.hu/2022/09/18/egy_het_csepelen_kirugasok_mesebeszed_kulcskereses_helyi_hianycikkek_nem_gyerekseg_beleoszulunk#more17933593)
Ebben a gazdasági helyzetben, a szociális feszültségek növekedése mellett, idén komoly társadalmi megmozdulásokra is sor került kerületünkben. A pedagógusok több iskolában is sztrájkoltak, polgári engedetlenségi mozgalmat szerveztek, amelyhez sok kerületi diák és szülő is csatlakozott, akciókkal, tüntetésekkel. Borbély a lakhatási támogatás némi emelésén, a szociális ellátásra szorulók segélyezési feltételeinek enyhítésén túl, csak a segélyezési akciók szervezésére koncentrált (ételosztások, burgonya és hagymaosztás, ingyenes karácsonyfa akció stb), a pedagógusok megmozdulásaira gyakorlatilag nem is reagált, sőt a rendelkezésére álló önkormányzati média rendre elhallgatta azokat.
**********
Az év fontos eseménye volt, hogy négy évvel a kormánydöntés után, január végén lerakták a Jedlik Ányos Gimnázium alapkövét, elkezdődött a beígért fejlesztés megvalósítása. A beruházásnak komoly visszhangja volt a kerületben. Még 2017 végén döntött a kormány arról, hogy 5 milliárddal támogatja a gimnázium felújítását: A majd öt évvel később indult beruházás már több mint 20 milliárdnál tart. A tervek szerint a
„….beruházás eredményeként a gimnázium egy közel 4800 m2-es új épületrésszel bővül, amelyben 11 új szaktanterem egészíti majd ki a főépületben meglévő és felújított 34 tantermet. Az új épületszárnyban helyet kap egy 160 fős színház- és előadóterem, valamint egy 1300 m2-es, különböző labdajátékokra is alkalmas sportcsarnok. Az intézményben helyet kap egy új könyvtár, múzeum, levéltár, kápolna és imaterem és egy közel 1200 m2-es, valódi közösségi teret ígérő aula is.”
A fejlesztés teljes irányítása Németh Szilárd kezébe került, aki igyekszik távol tartani az ügytől a polgármestert. Terve, hogy 2023 augusztusában ő adhassa át a gimnáziumot a jedlikes tantestületnek, diákoknak. A kérdés csak az, hogy a beruházás következtében létrejövő jelentős ingatlanvagyont miből fogja fenntartani és működtetni a Csepeli Önkormányzat? Milyen lesz a kihasználtsága, hiszen jelentősen csökkent a csepeli diákság száma, hogyan fogják vonzóvá tenni a pedagógusoknak a várt több száz tanuló oktatását, nevelését.
Az alapkő letétele után pár héttel, február 14-én, saját fb oldalán jelentette be Németh, hogy a gimnázium bővítése miatt kiköltöztetik a területről a Dél-Pesti Tankerületi Központot, amely „..egy 670 négyzetméteres, teljesen felújított és felszerelt, korszerű, a 21. század igényeinek megfelelő irodaépületet kap 15 évre a Csepel SC Alapítványtól. A felújítást Magyarország Kormánya 228 millió forinttal támogatja.” A tankerületi központ költözésére azóta is várnak az érintettek, a 228 millióról meg semmi hír.
Júliusban derült ki, hogy a belügyminiszter indoklás nélkül elutasította három csepeli iskola igazgatói állására jelentkezők pályázatait. Bár megbízásukat a tantestületek, a szülői munkaközösségek is támogatták, a miniszter az új pályázat elbírálásáig helyetteseket nevezett ki az intézmények élére. A sztrájkoló, polgári engedetlenségi mozgalmakban résztvevő pedagógusok, diákok, a szülők támogatásával, az ellenzék képviselőivel együtt, maguk mögött tudva a csepeliek többségi véleményét, tiltakoztak a döntések ellen. A polgármester meg sem szólalt.
Lásd még:
**********
Ebben az esztendőben is vihart kavart Németh Szilárd a Csepel SC Alapítvány tulajdonosa által hozott, senkivel nem egyeztetett intézkedéscsomag. Először májustól kitiltotta az egyesülés előtt álló fiatal csepeli labdarúgókat, majd július 1-től a Csepel FC labdarúgóit is Béke térti sporttelepről, bár később döntéseit, a felháborodás hatására, visszavonta. Közben saját fb oldalán adta hírül a Hollandi úti telepen működő KIMBA kollégiumi fejlesztésének elképzeléseit, illetve a Csepel SC Alapítvány állítólag 50 milliárdos fejlesztésével, újjászervezésével, csepeli tanuszoda létrehozásával kapcsolatos tárgyalásait, amiket azóta is aktívan folytat. Az önkormányzati vezetés teljes mellőzésével.
**********
Az önkormányzati, helyi gazdasági és a fővárosi vezetés közötti viszonyokra, az együttműködés hiányaira mutatott rá a szeptember végi, több médiafelületen megjelent hír: 300 fős, a volt Csepel Művek területén működőt munkásszállót akar bezárni a tulajdonos. „Az RTL megkereste a csepeli önkormányzatot, ahonnan az alábbi választ kapták: „nem rendelkeznek az ilyen helyzetekre üres lakáskapacitással.” https://csepeliek.blog.hu/2022/09/25/egy_het_csepelen_beszedes_kep_egy_keptelen_helyzetrol_kilatastalansag_belatas_nelkul_bezaras_es_elza
Miután Karácsony Gergely főpolgármester nyílt levelet írt a csepeli tulajdonosnak, napvilágra került, hogy 140 üres önkormányzati lakás van a kerületben. Borbély azonnal lépett: megegyezett a tulajdonossal, aki vállalta, hogy nem zárja be a szállót, felújítja, s lehetőséget kap a kerületben újabb munkásszállók építésére. Nehogy már Karácsony oldja meg a problémát! A szeptember végi képviselő-testületi ülésre készült előterjesztésben a polgármester azonban már csak arra tett javaslatot, hogy a tulajdonos, gyárterületen, szigorú feltételek mellett építhet munkásszállót. A három fél közötti rendszeres együttműködés lehetőségeiről, szükségességéről azóta sincs semmi hír. Csak nem képzeljük, hogy egy kerületi fideszes vezető Karácsonnyal együttműködjön!?
**********
November elején tudtuk meg, hogy a Magyar Posta a kerület öt postafiókjából 3-at bezár. A kerület polgármestere három hétig nem is reagált a hírre, majd nyílt levelet írt a posta új vezérigazgatójának, tisztelettudóan kért tárgyalást a nagyhatalmú vezérigazgató úrtól. December közepére eldőlt: sikerült a „megegyezés”. A csillagtelepi 4. sz. postafiók januárban kinyithat, cserébe a működési költségek jelentős részét vállalta át a kerületi önkormányzat vezetése. Elképesztő, ahogy az állam egyik állami feladatellátást végző cége megzsarolta az önkormányzatokat, többek között a kerületi vezetést is.
**********
Végül, összegző értékelés helyett, idézzük egy helyi szavazás eredményét, ami ugyan nem nevezhető reprezentatív közvéleménykutatásnak, mégis mutat valamit arról, hogyan ítélik meg a csepeliek Borbély Lénárd polgármester tevékenységét. A 21.kerulet.ittlakunk.hu október közepén, a polgármester hároméves választási évfordulóját követő borbélyi önértékelés után, szavazást indított „A 3 évvel ezelőtti önkormányzati választás óta inkább jó vagy inkább rossz irányba halad Csepel?” címmel. Kevesen szavaztak, de a tendencia egyértelmű: az „inkább jó irányba mennek a kerület dolgai”-ra a szavazók mindössze 35 %-a voksolt! Tapasztalataink szerint blogunk és más kerületi fb közösségek olvasóinak többsége nem a 35 százalékhoz tartozik.
V.-a.